Ekonomi

Suudi Aramco hisselerinin yüzde 4’ü Kamu Yatırım Fonu’na devredildi

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun yüzde 4 hissesi ülkenin Kamu Yatırım Fonu’na devredildi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi Aramco’nun yüzde 4 hissesinin Kamu Yatırım Fonu bünyesindeki “Suudi Arabistan Yatırım Şirketi”ne devrinin tamamlandığını duyurdu.

Veliaht Prens Bin Selman, Aramco’nun hisselerinin Kamu Yatırım Fonu’na devri kararının, Suudi Arabistan’ın ülke ekonomisini uzun vadede geliştirmeyi, kaynaklarını çeşitlendirmeyi, yatırım alanlarını artırmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan girişim doğrultusunda alındığına dikkat çekti. 2030 Vizyonu.

Hisselerin Kamu Yatırım Fonu’nun varlıklarının büyümesine ve yüksek kredi notlarına destek olacağına işaret eden Bin Selman, hisse bölünmesinin ardından devletin yüzde 90,18 ile Suudi Aramco’nun en büyük hissedarı olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Aramco’nun ilk halka arzı, Prens Bin Salman’ın ülkenin dışa bağımlılığını azaltmak için başlattığı 2030 Vizyonu kapsamında Suudi Arabistan borsası Tadawul’da 5 Aralık 2019’da gerçekleşti. petrol ve diğer sektörlerdeki yatırımları artırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu