Haber

Pal nerede? Palu ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Palu hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, ElazığSarsıntı birçok yerde hissedildi. Elazığ ‘nin Palu ilçesi merak edildi. Peki Palu nerede? Palu ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Palu hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

PALU NEREDE?

Palu, Elazığ ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 18.754

Alan: 840 km² (320 mi²)

PALU İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Elazığ’ın Palu ilçesinin nüfusu 18.754’tür.

PALU HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Palu, Elazığ’ın bir ilçesidir.

1 belde, 36 köy ve 10 mahalle bulunmaktadır. Beyhan Kasabasında 4 mahalle bulunmaktadır. 2020 yılsonu itibarıyla toplam nüfusu 18.754, merkez nüfusu ise 9.509’dur. Güneyde Arıcak ve Alacakaya, kuzeyde Kovancılar mahallesi ile komşudur.

COĞRAFYA

Kasaba ve köylerin %70’i dağlık ve engebeli arazide kurulmuş olup, dağınık bir yerleşim sergilemektedir.

İlçe arazisi, güneyde Doğu Toroslar silsilesini oluşturan Murat Nehri ve Akdağlar çevresindeki ovalardan oluşmaktadır. İlçe toprakları 410 kilometrelik bir alana sahiptir ve bu alanın %70’i dağlık, %24’ü dalgalı, %10’u düz ve %3,1’i platodur. Engebeli ve dağınık araziler ilçe arazilerinin %86,9’unu oluşturmaktadır. Doğu Toroslar aralığında yer alan Akdağlar’ın en yüksek noktası 2500 metre rakımdadır.

Murat Nehri ilçe topraklarından geçmekte olup vadisi çoğunlukla sarp ve sarptır. Palu karasal iklim kuşağındadır ve yıllık ortalama sıcaklık 13°C civarındadır. Yağışlar çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda görülür.

Yıllık yağış miktarı 430 m³’tür. Keban Barajı’nın yapılmasından sonra Palu ve çevresinde iklim oldukça yumuşadı. Orman örtüsü bakımından zengin olmayan ilçe sınırları içerisinde 615 hektar bozuk baltalık orman bulunmaktadır.

ULAŞIM

İlçe sınırları içinde kalan karayollarına ait 106 kilometrelik il yol ağı bulunmaktadır. 8 kilometre Palu – Kovancılar ortası ve 29 kilometre Palu-Baltaşı-Gülüşkür köprüsü, 23 kilometre Palu-Beyhan asfaltı, 40 kilometre Palu – Arıcak asfaltı. Kalan kısmın ise geçilmez bir yol olduğu belirlendi.

Karasalkım, Gömeçbağlar, Karacabağ köy yollarının yol temasında bulunan Palu – Üçdeğirmenler, Palu-Seydili ve Palu-Baltaşı köy yolları yaklaşık 200 kilometre uzunluğunda asfalt. Ayrıca ilçe merkezi ile Elazığ il merkezinin ortasında hem belediye otobüsleri hem de özel halk minibüsleri ile yaz kış yarım saatte bir ulaşım sağlanmaktadır.

TURİZM

Palu Kalesi, Eski Hamam, Kilise, Urartu hükümdarı Menaus’un taş kitabesi, Cemşitbey Camii ve türbesi, Shopönü Camii, Küçük Camii, Ulu Camii, Alacalı Mescidi ve Tarihi Palu Köprüsü ilçenin gezilecek yerleri arasında sayılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu