Haber

ABD basını şunu yazdı: Biden yönetimi İsrail’in kara operasyonlarını askıya almasını önerdi

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Mescid-i Aksa Tufanı operasyonuna karşılık veren İsrail, 17 gündür Gazze’yi bombalarken, İsrail ordusunun bölgede gerçekleştireceğini duyurduğu kara operasyonunu ertelemesi çeşitli tezleri de beraberinde getirdi. .

ABD BASININDAKİ HABER BÜYÜK SES YAPTI

Geçtiğimiz günlerde İngiliz basını, İsrail’in Hamas’ın Gazze’de kazdığı tünellerden endişe duyduğunu ve planların hazırlanması için zamana ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan bir haber yayınlarken, bugün ABD basınında çıkan bir haber büyük ses getirdi.

“BİDEN YÖNETİMİ DAHA FAZLA ZAMANA İHTİYAÇ OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR”

New York Times, ABD’nin İsrail’e Gazze saldırısını askıya almasını önerdiğini yazdı. Raporda, “Biden yönetimi, rehine müzakereleri, Filistinlilere yardım ulaştırılması ve daha fazla sivil kaybını önlemenin yollarını belirlemek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu öne sürdü.” ifadesine yer verildi.

SAVUNMA BAKANI ÖNERİYİ İLETTİ

Gazeteye konuşan iki ABD’li yetkili, İsraillilere kara savaşını erteleme tavsiyesinin Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III aracılığıyla iletildiğini belirtti. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın sözcüsü ise iddiayı yalanladı.

BLINKEN SESSİZ KALDI

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Pazar günkü CBS News’in Face the Nation programında ABD’nin rehine müzakerelerine zaman tanımak için İsrail’den kara saldırısını ertelemesini isteyip istemediği sorulduğunda doğrudan yanıt vermekten kaçındı. Ancak işgal konusunda ABD’nin İsraillilere tavsiyelerde bulunduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu