Haber

Yıkılan okulun öğrencilerini yıkılmak üzere okula gönderdiler.

İstanbul Valiliği, 18 Şubat’ta deprem nedeniyle dengesiz oldukları gerekçesiyle 93 okulun tahliyesine karar verdi. 2019 yılında güçlendirilmesi kararlaştırılan Tevfik Sağlam Ortaokulu öğrencilerinin de bu okullar arasında yer alan Ayşe Ege Meslek Lisesi’ne getirildiği ortaya çıktı.

BEŞİKTAŞ’TAKİ 12 OKULDAN SADECE BİRİ

T24’ten Hazar Dost’un haberine göre Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak, 2019’dan bu yana Beşiktaş bölgesindeki 12 okuldan 8’inin yıkılmasına, 4’ünün onarılmasına, 4’ünün ise onarılmasına karar verildiğini bildirdi. sadece bir okul tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın depreme hazırlık programını “plansız” olarak nitelendiren Koçak, yıkılacak okula öğrenci nakli kararını şöyle anlattı: “Tevfik Sağlam Ortaokulu 2019’da yıkıldı. Öğrenciler Ayşe Ege Meslek Lisesi’nde okuyordu. Ancak Pazartesi günü alınan kararla o okulun da yıkılmasına karar verildi. Tevfik Sağlam’daki tüm öğrenciler Kasımpaşa Anadolu Lisesi’ne geçti” dedi.

‘BU İKİ OKUL ÖZEL ÖRNEK’

Koçak, hakları verilen Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Profilo Meslek Lisesi’nin “iki özel örnek” olduğunu belirtti. Her iki okulun inşaatının 5 yılı aşkın süredir devam ettiğini belirten Koçak, “Bu okulların bahçeleri de afet toplanma alanı. Ancak uzun yıllar inşa edildikleri için herhangi bir afet durumunda kullanılamazlar. Çünkü bahçelerinde şantiye var” dedi.

Şişli EML’nin “güçlendirme çalışması” öncesinde 6 bin öğrencisi olduğunu belirten Koçak, öğrencilerin yıllarca prefabrik binalarda eğitim verilmesi nedeniyle artık okulu tercih etmediklerini veya okulu bıraktıklarını söyledi. Şişli EML’de şu anda bin 900 öğrencinin olduğunu kaydeden Koçak, “Yıkılmayan binalar metruk kalıyor. Çocukların aktivite yapabileceği alanlar yok. Mekan olmasına rağmen zaman yoktur. Çünkü ikili eğitimde zaman açısından ders dışı aktivite koşulları oluşmuyor” dedi. Koçak, “Eğer depreme hazırlık ise bu süreçlerin yeniden değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu