Haber

Amerikan gazetesi Türkiye’nin NATO üyeliğini sorguladı

Batı’daki Türkiye karşıtı analizlere bir yenisi daha eklendi.

ABD merkezli haber kuruluşu Washington Examiner, “Üzgünüm, Türkiye NATO’da kalıyor”başlıklı görüş yazısında NATO üyeliğini sorgulayan ifadeler kullandı.

“Türkiye güçlü bir ortaktır”

Transatlantik ittifakının en eski üyelerinden biri olan Türkiye’nin teknik olarak ABD’nin müttefiki olduğu belirtildi. Türkiye’den “zor ve anlaşılmaz bir ortak”Adı geçen yazıda, Türklerin Washington ve Brüksel’den emir almadığına dikkat çekildi:

Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemini satın alması, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya yaptırım uygulama konusundaki isteksizliği, Suriye’ye yönelik periyodik askeri operasyonları ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini bloke etmesi ABD tarafından giderek daha fazla sorgulanıyor. savunma analistleri . Türkler NATO’da olmalı mı?

Ankara’nın NATO üyeliğini sorguladılar

NATO’nun kuruluş belgesinde ittifaka katılımla ilgili maddeler yer aldığı ancak ihracatla ilgili herhangi bir detayın bulunmadığı belirtildi:

Ne yazık ki Türkiye’yi veya rastgele bir üyeyi NATO’dan ihraç etmek, özel bir toplantı yapıp söz konusu ülkeye toplanıp karargâhtan ayrılmasını söylemek kadar kolay değil. (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın Rusya ile yakın ekonomik ve siyasi bağlarına rağmen, yakın zamanda ittifaktan ayrılmayı planladığına dair bir kanıt yok.

Gözden kaçırma Bloomberg: NATO ülkeleri Erdoğan’a baskı uygulamalı Haberin Detayları

“Aksini istesek de Türkiye’nin NATO üyeliği devam edecek”

Askeri ittifakın Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı acil toplantı yapabileceği savunulurken, bu yönde alınacak kararın sonucu şöyle ifade edildi:

Ancak ittifak içindeki tüm kararlar oybirliğiyle alınır. Bugün Türkiye’yi dışlamak için oy kullanan bir üye, gelecekte kendisini Türkiye’nin konumunda bulabilir. Türkiye’nin NATO ittifakının bir parçası olmaya devam edip etmeyeceği ayrı bir soru. Gerçek şu ki, Türkiye NATO’nun bir modülü. Washington ve Avrupa başkentlerinde giderek artan sayıda yorumcu aksini istese bile bu böyle kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu