Haber

ABD’den Türkiye’deki depremzedeler için toplanan yardım 500 tonu aştı

ABD’deki Türk misyonlarının öncülüğünde, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depreminden etkilenenler için toplanan yardım, son hava kargosu ile 500 tonu aştı.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, Turkish Cargo’nun New York’taki JFK uluslararası havaalanından Türk Hava Yolları’na (THY) gönderdiği yaklaşık 60 ton malzeme ile ABD’den Türkiye’ye gönderilen deprem yardımının 500 tonu geçtiğini söyledi. .

JFK’da yükleme anında hazır bulunan Özgür, “New York Başkonsolosluğu görev alanından ve ABD’nin doğusundan kademeli olarak toplanan yardımları göndermeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 500 tonun üzerinde sevkiyat gerçekleştirdik. yardım malzemelerinin hem hava kargo hem de gemi ile ülkemize ulaştırılması.” söz konusu.

Yardım depolarında kalan son 60 tonluk öncelikli yardım malzemesinin Washington Büyükelçiliği’nin girişimleri ve Boeing’in yardımıyla Türkiye’ye taşındığını belirten Özgür, THY, Turkish Cargo ve Lüksemburg merkezli kargo şirketi Cargolux yetkililerine de teşekkür etti. yardım malzemelerinin gümrük ve yükleme işlemlerini yürüten kişidir.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği öncülüğünde ABD genelinde başlatılan yardım kampanyası ilk günden bu yana hız kesmeden devam ediyor.

Reyhan Özgür daha önce New York, New Jersey, Pensilvanya ve Delaware’den yoğun katılım olduğunu ve bu bölgelerde 10’dan fazla toplama merkezi kurulduğunu belirtmişti.

ABD’de toplanan 420 tonluk yardım malzemesi, Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın katılımıyla 18 Şubat’ta New Jersey Elizabeth Limanı’ndan yola çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu